Panellinio Protathlima 4_5 June

Πανελλήνιο πρωτάθλημα συνθέτων αγωνισμάτων

  • Views1740

Το Σαββατοκύριακο (4-5/6) οι αθλήτριες και οι αθλητές των συνθέτων αγωνισμάτων, οι επταθλήτριες και οι δεκαθλητές, των κατηγοριών Κ18 και Κ23 θα αναμετρηθούν στο πανελλήνιο πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί στο Παμπελοποννησιακό στάδιο.

Σύμφωνα με τις δηλώσεις συμμετοχής των συλλόγων και την επεξεργασία από την οργανωτική επιτροπή του πρωταθλήματος δίνονται σήμερα στη δημοσιότητα οι συμμετέχουσες και οι συμμετέχοντες στα αντίστοιχα πρωταθλήματα και σύμφωνα πάντα με την προκήρυξη που έχει εκδώσει ο ΣΕΓΑΣ.

Αναμένεται να αγωνιστούν 55 αθλήτριες και αθλητές και αναλυτικά 25 γυναίκες στην κατηγορία Κ18, 11 στην κατηγορία Κ23, 12 άνδρες στην κατηγορία Κ18 και 7 στην Κ23.

Τα σύνθετα αποτελούν αγωνίσματα που περιλαμβάνονται στο πρόγραμμα των αντίστοιχων πρωταθλημάτων για το 2022 όπως και η βαθμολογία για την ανάδειξη των πρωταθλητών συλλόγων.

Το δίδυμο των νικητριών του περσινού πρωταθλήματος Κ23 Μαργαρίατα Τσουκαλά (Απόλλων Πύργου) και Πασχαλίνα Παπαδοπούλου (ΓΣ Λαγκαδά) που μετά από έντο συναγωνισμό για τη νίκη και με διαφορά τριών βαθμών 5.096 με 5.093 βαθμούς αντίστοιχα, θα είναι παρούσες και στο φετινό πρωτάθλημα που μαζί με τις υπόλοιπες αθλήτριες υπόσχονται έντονο συναγωνισμό.

Στην αντίστοιχη κατηγορία των ανδρών Κ23 ο τρίτος του πεερσυνού πρωταθλήματος Επαμεινώνδας Γεωργακόπουλος (Απόλλων Πύργου) αναμένεται να πρωταγωνιστήσει με τον Θανάση Παρασκευά (Πυγμή Ευόσμου) που ήταν 6ος στο πρωτάθλημα συνθέτων Α/Γ το 2021 καθώς και τους υπόλοιπους συμμετέχοντες.

Στις κατηγορίες Κ18 ανδρών και γυναικών όπου και οι περισσότερες συμμετοχές αναμένεται έντονος συναγωνισμός και δυνατές κόντρες για την κατάκτηση του τίτλου.

Οι αθλήτριες και οι αθλητές των συνθέτων, όπως και ο τίτλος του πρωταθλήματος, είναι πολυσύνθετα ταλέντα αφού αγωνίζονται αντιστοίχως σε επτά αγωνίσματα για το έπταθλο και σε δέκα για το δέκαθλο.

Αναλυτικά τα αγωνίσματα που διεξάγονται στους δύο κύκλους είναι:
Δέκαθλο
1η ημέρα: 100μ, άλμα σε μήκος, σφαιροβολία, άλμα σε ύψος, 400μ.
2η ημέρα: 110μ με Εμπόδια, δισκοβολία, άλμα επί κοντώ, ακοντισμός, 1.500μ.

Έπταθλο
1η ημέρα: 100μ με Εμπόδια, άλμα σε ύψος, σφαιροβολία, 200μ.
2η ημέρα: άλμα σε μήκος, ακοντισμός, 800μ.

Αναλυτικά οι συμμετοχές

Το ωρολόγιο πρόγραμμα:

Α’ Ημέρα, Σάββατο 4 Ιουνίου 2022
Πρωινή Περίοδος
Ώρα
έναρξης
Αγώνισμα Κ23 Α-Γ
Κ18 Α-Γ
Αγώνι-σμα Παρατηρήσεις
09:00 100μ. με Εμπόδια K23 Γ 1 Σειρές
09:20 100μ. K23 Α 1 Σειρές
09:40 Άλμα σε Ύψος K23 Γ 2  
09:45 100μ. K18 Α 1 Σειρές
10:00 Άλμα σε Μήκος K23 Α 2 Σκάμμα 1
10:30 Άλμα σε Μήκος K18 Α 2 Σκάμμα 2
11:10 Σφαιροβολία K23 Α 3  
11:10 100μ. με Εμπόδια K18 Γ 1 Σειρές
11:30 Σφαιροβολία K18 Α 3  
11:55 Άλμα σε Ύψος K18 Γ 2  
         
Απογευματινή Περίοδος
         
Ώρα
έναρξης
Αγώνισμα Α-Γ

Κ23 Α-Γ
Κ18 Α-Γ

Αγώνι-σμα Παρατηρήσεις
17:00 Άλμα σε Ύψος K23 Α 4  
17:00 Σφαιροβολία K23 Γ 3  
18:35 Σφαιροβολία K18 Γ 3  
19:00 Άλμα σε Ύψος K18 Α 4  
19:50 400μ. K23 Α 5 Σειρές
20:00 200μ. K23 Γ 4 Σειρές
20:10 200μ. K18 Γ 4 Σειρές
21:00 400μ. K18 Α 5 Σειρές

 

Β’ Ημέρα, Κυριακή 5 Ιουνίου 2022
Πρωινή Περίοδος
Ώρα
έναρξης
Αγώνισμα Κ23 Α-Γ
Κ18 Α-Γ
Αγώνισμα Παρατηρήσεις
08:30 110μ. με Εμπόδια Κ23 Α 6 Σειρές
09:00 Άλμα σε Μήκος Κ18 – Γ 1  
09:10 Δισκοβολία Κ23 Α 7  
09:40 110μ. με Εμπόδια Κ18 Α 6 Σειρές
10:10 Ακοντισμός Κ18 Γ 6  
10:15 Άλμα σε Μήκος Κ23 Γ 5  
10:30 Δισκοβολία Κ18 Α 7  
10:45 Άλμα Επί Κοντώ Κ23 Α 8  
11:20 Ακοντισμός Κ23 Γ 6  
12:00 Άλμα Επί Κοντώ Κ18 Α 8  
         
Απογευματινή Περίοδος
         
Ώρα
έναρξης
Αγώνισμα Κ23 Α-Γ
Κ18 Α-Γ
Αγώνι-
σμα
Παρατηρήσεις
17:30 Ακοντισμός Κ23 Α 9  
18:30 Ακοντισμός Κ18 Α 9  
18:30 800μ. Κ18 Γ 1 Σειρές
19:00 800μ. Κ18 Γ 1 Σειρές
19:10 1.500μ. Κ23 Α 10 Σειρές
19:40 1.500μ. Κ18 Α 10 Σειρές

 

#pampeloponisiako