Κατηγορία: ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Στο Παμπελοποννησιακό ο Γ’ όμιλος του πανελληνίου πρωταθλήματος στίβου Παμπαίδων

Την Παρασκευή 1 Ιουλίου και το Σάββατο 2 Ιουλίου, η ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βόρειας Πελοποννήσου σε συνεργασία με τον ΣΕΓΑΣ, διοργανώνει  το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Κ16 (Γ’ ΟΜΙΛΟΣ) με συμμετοχή αθλητών από τις Περιφέρειες ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ, ΗΠΕΙΡΟΥ και ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ.

Οι αγώνες αρχίζουν στις 9 το πρωί και συνεχίζονται το απόγευμα με μια μικρή διακοπή το μεσημέρι.

Η είσοδος είναι ελεύθερη στους φιλάθλους οι οποίοι εισέρχονται στο Στάδιο από τη Θύρα 2 (Πατρών Κλάους και Ι. Ρίτσου).

Πρεμιέρα στο Τσάμπιονς Λιγκ Κωφών στην Πάτρα – Το πρόγραμμα

20-6-2022                                         ΠΗΓΗ:sportin.gr

 

Η μεγάλη διοργάνωση του καλοκαιριού, το 13ο Τσάμπιονς Λιγκ ποδοσφαίρου Κωφών α φιλοξενηθεί στην Πάτρα 20-25 Ιουνίου και όλα είναι έτοιμα για την αυλαία.

Πρώτο παιχνίδι στο Πανεπιστημιακό του Ρίου, 6.30μ.μ.: ST JOHN’S – ASKBDE Πάτρας.

Το πρόγραμμα:

MONDAY – TUESDAY – WEDNESDAY
Match venues : PITCHES: 1.3.2005 Playing Time : 2 x 30 min.
– Group Stages A Break-/Halftime : 10 min.
Group Stage A
Game Date Time Match Pitch Team vs Team Result
1 20.6.2022 18:30-20:00 A1-A5 ΠΑΜ/ΚΟ ST JOHN’S DFC vs ASKBNDE PATRAS :
2 18:30-20:00 A4-A2 ΚΑΝΙΣΤΡΑΣ ASKK MINOAS vs CSSM PARIS ΑΝΑΒΟΛΗ
5 21.6.2022 10:00-11:30 A5-A4 ΚΑΝΙΣΤΡΑΣ ASKBNDE PATRAS vs ASKK MINOAS ΑΝΑΒΟΛΗ
6 10:00-11:30 A3-A1 ΠΡΟΣΦΥΓΙΚΑ CD CASTELLON ASORCAS vs ST JOHN’S DFC :
9 18:30-20:00 A4-A3 ΚΑΝΙΣΤΡΑΣ ASKK MINOAS vs CD CASTELLON ASORCAS ΑΝΑΒΟΛΗ
10 18:30-20:00 A2-A5 ΠΡΟΣΦΥΓΙΚΑ CSSM PARIS vs ASKBNDE PATRAS :
13 22.6.2022 10:00-11:30 A3-A2 ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ CD CASTELLON ASORCAS vs CSSM PARIS :
14 10:00-11:30 A1-A4 ΚΑΝΙΣΤΡΑΣ ST JOHN’S DFC vs ASKK MINOAS ΑΝΑΒΟΛΗ
17 18:30-20:00 A2-A1 ΠΡΟΣΦΥΓΙΚΑ CSSM PARIS vs ST JOHN’S DFC :
18 18:30-20:00 A5-A3 ΚΑΝΙΣΤΡΑΣ ASKBNDE PATRAS vs CD CASTELLON ASORCAS :
MONDAY – TUESDAY – WEDNESDAY
Match venues : PITCHES: 2-4 Playing Time : 2 x 30 min.
– Group Stages B Break-/Halftime : 10 min.
Group Stage B
Game Date Time Match Pitch Team vs Team Result
3 20.6.2022 18:30-20:00 B1-B5 ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ POK ATHENS vs WASHINGTON DFC
4 18:30-20:00 B4-B2 ΑΓΥΙΑΣ ESS VITRY vs PAOK MORIAS TRIPOLIS
7 21.6.2022 10:00-11:30 B5-B4 ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ WASHINGTON DFC vs ESS VITRY
8 10:00-11:30 B3-B1 ΑΓΥΙΑΣ GSG STUTTGART vs POK ATHENS
11 18:30-20:00 B4-B3 ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ESS VITRY vs GSG STUTTGART
12 18:30-20:00 B2-B5 ΑΓΥΙΑΣ PAOK MORIAS TRIPOLIS vs WASHINGTON DFC
15 22.6.2022 10:00-11:30 B3-B2 ΠΡΟΣΦΥΓΙΚΑ GSG STUTTGART vs PAOK MORIAS TRIPOLIS
16 10:00-11:30 B1-B4 ΑΓΥΙΑΣ POK ATHENS vs ESS VITRY
19 18:30-20:00 B2-B1 ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ PAOK MORIAS TRIPOLIS vs POK ATHENS
20 18:30-20:00 B5-B3 ΑΓΥΙΑΣ WASHINGTON DFC vs GSG STUTTGART
OFFICIAL SCHEDULE OF MATCHES MEN
Group A
A1 ST JOHN’S DFC
A2 CSSM PARIS
A3 CD CASTELLON ASORCAS
A4 ASKK MINOAS
A5 ASKBNDE PATRAS
Group B
B1 POK ATHENS
B2 PAOK MORIAS TRIPOLIS
B3 GSG STUTTGART
B4 ESS VITRY
B5 WASHINGTON DFC
Stadium addresses
Pitch 1 PAMPELOPONNISIAKO (Grass)
Patron Klaus 93 &, I. Ritsou, Patras 263 35
Pitch 2 UNIVERSITY OF PATRAS (Grass)
University Campus, Patras 265 04
Pitch 3 PROSFYGIKA (Synthetic Grass)
Dorileou 35, Patras 262 26
Pitch 4 A. KANISTRAS (Synthetic Grass)
Kanistras Odisseos, Patras 263 34
Pitch 5 AGYIAS (Synthetic Grass)
Archiepiskopou Makariou 44, Patras 264 41
THURSDAYTHURSDAY
Playing Time : 2 x 45 min.
Break-/Halftime : 15 min.
Extra Time : 2 x 15 min.Playing Time : 2 x 45 min.
Break-/Halftime : 15 min.
Extra Time : 2 x 15 min.
Match venues : PITCHES: 1-2-3-4
– Placement matches 1-8Match venues : PITCHES: 1-2-3-4
– Placement matches 1-8
QUARTERFINALSQUARTERFINALS
GameGame DateDate TimeTime MatchMatch PitchPitch Team vs TeamTeam vs Team ResultResult PenaltiesPenalties
21 23.6.2022 18:30-20:3018:30-20:30 1.A-4.B1.A-4.B ΠΑΜ/ΚΟ vsvs :: ::
22 18:30-20:3018:30-20:30 2.B-3.A2.B-3.A ΠΡΟΣΦΥΓΙΚΑ vsvs :: ::
23 18:30-20:3018:30-20:30 1.B-4.A1.B-4.A ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ vsvs :: ::
24 18:30-20:3018:30-20:30 2.A-3.B2.A-3.B ΑΓΥΙΑΣ vsvs :: ::
* Matches: After the draw, will be extra time and penalties* Matches: After the draw, will be extra time and penalties
FRIDAYFRIDAY
Playing Time : 2 x 45 min.
Break-/Halftime : 15 min.Playing Time : 2 x 45 min.
Break-/Halftime : 15 min.
Match venues : PITCHES: 3-4
– Placement matches 5-8Match venues : PITCHES: 3-4
– Placement matches 5-8
PLACEMENT MATCHES 5-8PLACEMENT MATCHES 5-8
GameGame DateDate TimeTime MatchMatch PitchPitch Team vs TeamTeam vs Team ResultResult PenaltiesPenalties
25 24.6.2022 10:00-12:0010:00-12:00 L21-L22L21-L22 ΠΡΟΣΦΥΓΙΚΑ vsvs :: ::
26 10:00-12:00 L23-L24 ΑΓΥΙΑΣ vs : :
* Matches: After the draw, will be immediately Penalties
Playing Time : 2 x 45 min.
Break-/Halftime : 15 min.
Match venues : PITCH: 5
– Placement match 9-10
PLACEMENT MATCHES 9-10
Game Date Time Match Pitch Team vs Team Result Penalties
27 24.6.2022 10:00-12:00 5.A-5.B ΚΑΝΙΣΤΡΑΣ vs : :
* Matches: After the draw, will be immediately Penalties
Playing Time : 2 x 45 min.
Break-/Halftime : 15 min.
Extra Time : 2 x 15 min.
Match venues : PITCHES: 1-2
– Placement matches 1-4
SEMIFINALS
Game Date Time Match Pitch Team vs Team Result Penalties
28 24.6.2022 18:30-20:30 W21-W22 ΠΑΜ/ΚΟ vs : :
29 18:30-20:30 W23-W24 ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ vs : :
* Matches: After the draw, will be extra time and penalties

 

Playing Time : 2 x 45 min.
Break-/Halftime : 15 min.
Extra Time : 2 x 15 min.Playing Time : 2 x 45 min.
Break-/Halftime : 15 min.
Extra Time : 2 x 15 min.
Match venues : PITCH: 3
– Placement match 3-4Match venues : PITCH: 3
– Placement match 3-4
PLACEMENT MATCHES 3-4PLACEMENT MATCHES 3-4
GameGame DateDate TimeTime MatchMatch PitchPitch Team vs TeamTeam vs Team ResultResult PenaltiesPenalties
30 25.6.2022 10:00-12:0010:00-12:00 L28-L29L28-L29 ΠΡΟΣΦΥΓΙΚΑ vsvs :: ::
* Matches: After the draw, will be extra time and penalties* Matches: After the draw, will be extra time and penalties
Playing Time : 2 x 45 min.
Break-/Halftime : 15 min.Playing Time : 2 x 45 min.
Break-/Halftime : 15 min.
Match venues : PITCHES: 4-5
– Placement matches 7-8 / 5-6Match venues : PITCHES: 4-5
– Placement matches 7-8 / 5-6
PLACEMENT MATCHES 5-6PLACEMENT MATCHES 5-6
GameGame DateDate TimeTime MatchMatch PitchPitch Team vs TeamTeam vs Team ResultResult PenaltiesPenalties
31 25.6.2022 10:00-12:0010:00-12:00 W25-W26W25-W26 ΑΓΥΙΑΣ vsvs :: ::
* Matches: After the draw, will be immediately Penalties* Matches: After the draw, will be immediately Penalties
PLACEMENT MATCHES 7-8PLACEMENT MATCHES 7-8
GameGame DateDate TimeTime MatchMatch PitchPitch Team vs TeamTeam vs Team ResultResult PenaltiesPenalties
32 25.6.2022 10:00-11:3010:00-11:30 L25-L26L25-L26 ΚΑΝΙΣΤΡΑΣ vsvs :: ::
* Matches: After the draw, will be immediately Penalties* Matches: After the draw, will be immediately Penalties
Playing Time : 2 x 45 min.
Break-/Halftime : 15 min.
Extra Time : 2 x 15 min.
Match venues : PITCH: 1
– Final match Men
FINAL – Men
Game Date Time Match Pitch Team vs Team Result Penalties
33 25.6.2022 18:30-21:00 W28-W29 ΠΑΜ/ΚΟ vs : :
* Matches: After the draw, will be extra time and penalties
#pampeloponisiako

Την προσεχή Τετάρτη ο Τελικός του Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου Εργαζομένων

06-6-2022                                               ΠΗΓΗ: SPORT.IN

 

Στο πλαίσιο του Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου Εργαζομένων με την επωνυμία «ΚΩΣΤΑΣ ΔΑΒΟΥΡΛΗΣ» που διοργανώνει το Τμήμα Άθλησης, Πολιτισμού και Νέας Γενιάς του Δήμου Πατρέων και η Επιτροπή Πρωταθλήματος, θα διεξαχθεί ο μεγάλος τελικός του πρωταθλήματος στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο την Τετάρτη 8 Ιουνίου και ώρα 18:00, μεταξύ των ομάδων της Ελληνικής Αστυνομίας και των Ελεύθερων Επαγγελματιών.
Στο αγωνιστικό μέρος, η ομάδα των Ελεύθερων Επαγγελματιών στα ημιτελικά απέκλεισε τον Δήμο Πατρέων – ΔΕΥΑΠ με σκορ 5-4 στα πέναλτι και η ομάδα της Ελληνικής Αστυνομίας την Πολεμική Αεροπορία με σκορ 3-2.
Οι Ομάδες του Δήμου Πατρέων – ΔΕΥΑΠ και η Πολεμική Αεροπορία τερμάτισαν τρίτες.

#pampeloponisiako

Πανελλήνιο πρωτάθλημα συνθέτων αγωνισμάτων

Panellinio Protathlima 4_5 June

Το Σαββατοκύριακο (4-5/6) οι αθλήτριες και οι αθλητές των συνθέτων αγωνισμάτων, οι επταθλήτριες και οι δεκαθλητές, των κατηγοριών Κ18 και Κ23 θα αναμετρηθούν στο πανελλήνιο πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί στο Παμπελοποννησιακό στάδιο.

Σύμφωνα με τις δηλώσεις συμμετοχής των συλλόγων και την επεξεργασία από την οργανωτική επιτροπή του πρωταθλήματος δίνονται σήμερα στη δημοσιότητα οι συμμετέχουσες και οι συμμετέχοντες στα αντίστοιχα πρωταθλήματα και σύμφωνα πάντα με την προκήρυξη που έχει εκδώσει ο ΣΕΓΑΣ.

Αναμένεται να αγωνιστούν 55 αθλήτριες και αθλητές και αναλυτικά 25 γυναίκες στην κατηγορία Κ18, 11 στην κατηγορία Κ23, 12 άνδρες στην κατηγορία Κ18 και 7 στην Κ23.

Τα σύνθετα αποτελούν αγωνίσματα που περιλαμβάνονται στο πρόγραμμα των αντίστοιχων πρωταθλημάτων για το 2022 όπως και η βαθμολογία για την ανάδειξη των πρωταθλητών συλλόγων.

Το δίδυμο των νικητριών του περσινού πρωταθλήματος Κ23 Μαργαρίατα Τσουκαλά (Απόλλων Πύργου) και Πασχαλίνα Παπαδοπούλου (ΓΣ Λαγκαδά) που μετά από έντο συναγωνισμό για τη νίκη και με διαφορά τριών βαθμών 5.096 με 5.093 βαθμούς αντίστοιχα, θα είναι παρούσες και στο φετινό πρωτάθλημα που μαζί με τις υπόλοιπες αθλήτριες υπόσχονται έντονο συναγωνισμό.

Στην αντίστοιχη κατηγορία των ανδρών Κ23 ο τρίτος του πεερσυνού πρωταθλήματος Επαμεινώνδας Γεωργακόπουλος (Απόλλων Πύργου) αναμένεται να πρωταγωνιστήσει με τον Θανάση Παρασκευά (Πυγμή Ευόσμου) που ήταν 6ος στο πρωτάθλημα συνθέτων Α/Γ το 2021 καθώς και τους υπόλοιπους συμμετέχοντες.

Στις κατηγορίες Κ18 ανδρών και γυναικών όπου και οι περισσότερες συμμετοχές αναμένεται έντονος συναγωνισμός και δυνατές κόντρες για την κατάκτηση του τίτλου.

Οι αθλήτριες και οι αθλητές των συνθέτων, όπως και ο τίτλος του πρωταθλήματος, είναι πολυσύνθετα ταλέντα αφού αγωνίζονται αντιστοίχως σε επτά αγωνίσματα για το έπταθλο και σε δέκα για το δέκαθλο.

Αναλυτικά τα αγωνίσματα που διεξάγονται στους δύο κύκλους είναι:
Δέκαθλο
1η ημέρα: 100μ, άλμα σε μήκος, σφαιροβολία, άλμα σε ύψος, 400μ.
2η ημέρα: 110μ με Εμπόδια, δισκοβολία, άλμα επί κοντώ, ακοντισμός, 1.500μ.

Έπταθλο
1η ημέρα: 100μ με Εμπόδια, άλμα σε ύψος, σφαιροβολία, 200μ.
2η ημέρα: άλμα σε μήκος, ακοντισμός, 800μ.

Αναλυτικά οι συμμετοχές

Το ωρολόγιο πρόγραμμα:

Α’ Ημέρα, Σάββατο 4 Ιουνίου 2022
Πρωινή Περίοδος
Ώρα
έναρξης
Αγώνισμα Κ23 Α-Γ
Κ18 Α-Γ
Αγώνι-σμα Παρατηρήσεις
09:00 100μ. με Εμπόδια K23 Γ 1 Σειρές
09:20 100μ. K23 Α 1 Σειρές
09:40 Άλμα σε Ύψος K23 Γ 2  
09:45 100μ. K18 Α 1 Σειρές
10:00 Άλμα σε Μήκος K23 Α 2 Σκάμμα 1
10:30 Άλμα σε Μήκος K18 Α 2 Σκάμμα 2
11:10 Σφαιροβολία K23 Α 3  
11:10 100μ. με Εμπόδια K18 Γ 1 Σειρές
11:30 Σφαιροβολία K18 Α 3  
11:55 Άλμα σε Ύψος K18 Γ 2  
         
Απογευματινή Περίοδος
         
Ώρα
έναρξης
Αγώνισμα Α-Γ

Κ23 Α-Γ
Κ18 Α-Γ

Αγώνι-σμα Παρατηρήσεις
17:00 Άλμα σε Ύψος K23 Α 4  
17:00 Σφαιροβολία K23 Γ 3  
18:35 Σφαιροβολία K18 Γ 3  
19:00 Άλμα σε Ύψος K18 Α 4  
19:50 400μ. K23 Α 5 Σειρές
20:00 200μ. K23 Γ 4 Σειρές
20:10 200μ. K18 Γ 4 Σειρές
21:00 400μ. K18 Α 5 Σειρές

 

Β’ Ημέρα, Κυριακή 5 Ιουνίου 2022
Πρωινή Περίοδος
Ώρα
έναρξης
Αγώνισμα Κ23 Α-Γ
Κ18 Α-Γ
Αγώνισμα Παρατηρήσεις
08:30 110μ. με Εμπόδια Κ23 Α 6 Σειρές
09:00 Άλμα σε Μήκος Κ18 – Γ 1  
09:10 Δισκοβολία Κ23 Α 7  
09:40 110μ. με Εμπόδια Κ18 Α 6 Σειρές
10:10 Ακοντισμός Κ18 Γ 6  
10:15 Άλμα σε Μήκος Κ23 Γ 5  
10:30 Δισκοβολία Κ18 Α 7  
10:45 Άλμα Επί Κοντώ Κ23 Α 8  
11:20 Ακοντισμός Κ23 Γ 6  
12:00 Άλμα Επί Κοντώ Κ18 Α 8  
         
Απογευματινή Περίοδος
         
Ώρα
έναρξης
Αγώνισμα Κ23 Α-Γ
Κ18 Α-Γ
Αγώνι-
σμα
Παρατηρήσεις
17:30 Ακοντισμός Κ23 Α 9  
18:30 Ακοντισμός Κ18 Α 9  
18:30 800μ. Κ18 Γ 1 Σειρές
19:00 800μ. Κ18 Γ 1 Σειρές
19:10 1.500μ. Κ23 Α 10 Σειρές
19:40 1.500μ. Κ18 Α 10 Σειρές

 

#pampeloponisiako

Τελικός Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου Εργαζομένων “Κώστας Δαβουρλής”

01-6-2022

Την Τετάρτη 08 Ιουνίου 2022 και ώρα 18:00, στο κεντρικό γήπεδο του Παμπελοποννησιακού Σταδίου θα διεξαχθεί ο Τελικός Αγώνας του Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου Εργαζομένων μεταξύ των ομάδων της Αστυνομίας και των Ελεύθερων Επαγγελματιών.

Η είσοδος θα γίνεται από την ΘΥΡΑ 2 επί της οδού Πατρών Κλάους και είναι ελεύθερη.

 

23-26 Μαΐου 2022: Αγώνες Μίνι Ποδοσφαίρου Δημοτικών Σχολείων Δήμου Πατρέων.

24-5-2022

Η Οργανωτική Επιτροπή Σχολικών Αθλητικών Δραστηριοτήτων (Ο.Ε.Σ.Α.Δ.) Αχαΐας, σε συνεργασία με τον Δήμο Πατρέων πραγματοποιεί Αγώνες Μίνι Ποδοσφαίρου για μαθητές/τριες Δημοτικών Σχολείων.

Οι αγώνες διεξάγονται στο Κεντρικό Γήπεδο του Παμπελοποννησιακού Σταδίου από τη Δευτέρα 23 ως και την Πέμπτη 26 Μαΐου 2022, από τις 08:00-13:00.

 

#pampeloponisiako